- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 76
Sukiennice — centralny budynek krakowskiego Rynku Głównego to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Krakowa. Warto wiedzieć, że nazwa „Sukiennice” pochodzi od sukna, jednego z podstawowych towarów jakie można było tutaj zakupić. Sukno to materiał wełniany wytwarzany w specjalny sposób, dziś rzadko używany, ale możemy go zobaczyć np. na stołach bilardowych lub też na wystawie w podziemiach Rynku, gdzie zrekonstruowany jest kram sukienny. Większości z nas budynek kojarzy się ze Złotym Wiekiem XVI i rządami królów z dynastii Jagiellonów, kiedy to w ówczesnej stolicy — dzięki działalności mistrzów włoskich — powstawały arcydzieła sztuki renesansowej. Trzeba jednak wiedzieć, że Sukiennice, to nie tylko renesans.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 94
Krakowski Rynek Główny to obowiązkowy punkt na szlaku każdego turysty. Ten największy średniowieczny rynek w Europie to prawie idealny kwadrat o boku 200 m. Wytyczony został w wyniku tzw. Wielkiej Lokacji miasta Krakowa na prawie magdeburskim w 1257 roku. Nadanie praw miejskich oznaczało także wytyczenie rynku głównego oraz bardzo regularnego systemu wychodzących z niego ulic. Układ ten, choć zaburzony przez pewne nieregularności, o czym za chwilę, jest bardzo czytelny i widoczny po dziś dzień.
Teoretycznie z każdego narożnika rynku miały wychodzić dwie ulice ułożone prostopadle w stosunku do siebie (jak np. ulice św. Anny i Wiślna w narożniku południowo-zachodnim). Jednak już w narożniku południowo-wschodnim mamy zamiast tego jedną ulicę, Grodzką,
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 80
Ołtarz Mariacki — dzieło Wita Stwosza uchodzi często za najważniejsze dzieło sztuki, jakie posiadamy w Polsce. Spróbujemy zatem przyjrzeć mu się bliżej…
Mistrz Wit Stwosz przybył do Krakowa w 1477 r., miał wówczas dokładnie 30 lat. Praca nad ołtarzem głównym do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była początkiem jego 20-letniego pobytu w Krakowie.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 74
Wzgórze Wawelskie należy do najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych zabytków Krakowa. Zwiedzanie Wzgórza można podzielić na dwa duże moduły — część sakralną, związaną z Katedrą Królewską p.w. św. Stanisława BM i św. Wacława (której poświęcimy osobny wpis) wraz z przyległym Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II, oraz część świecką, związaną z władzą monarszą, czyli ogólnie rzecz ujmując — zamek królewski z wszystkimi dostępnymi wystawami. Oczywiście jest jeszcze rewir Smoka Wawelskiego, słynna Smocza Jama. Ale wracając do ogólnych faktów na temat Wawelu, sięgnijmy do jego początków. Etymologicznie słowo „Wawel” wywodzi się od staropolskiego wyrazu „wąwel”, oznaczającego suche wzniesienie nad mokradłami. Początki Wawelu majaczą w oparach legend: o założycielu Krakowa, królu Kraku, jego córce Wandzie (która nie chciała Niemca) oraz o Smoku Wawelskim zgładzonym przez pomysłowego szewca Skubę.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 75
O ile katedrę na Wawelu możemy nazwać najszacowniejszym i najważniejszym kościołem Polski, o tyle — paradoksalnie — to nie ona, a właśnie Bazylika Mariacka zawsze była najważniejszym kościołem Krakowa. To tak zwana fara — główny kościół miasta. Katedra była związana z władzą biskupia i monarszą, natomiast Kościół Mariacki to świątynia mieszczańska — wszystko, co się w niej działo, wszelkie przemiany architektoniczne i inne inwestycje bazowały na kiesach zwykłych mieszkańców Krakowa.
Bazylika Mariacka jest monumentalną, gotycką budowlą (reprezentuje tzw. gotyk krakowski z systemem filarowo-szkarpowym), mieści się w niej wiele kaplic bocznych, gdyby turysta chciał dogłębnie zwiedzić kościół, musiałby poświęcić na to parę godzin. Bez ambicji na opisanie całości skupmy się na kilku osobliwościach, które sprawiają, że jest to przybytek tak bardzo wyjątkowy.